Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Stres, Erkeklerde Kısırlık Sebebi Mi?

Geçmiş araştırmalarda, kalp hastalığı, astım, obezite, depresyon gibi sağlık sorunlarının stresle ilişkili olduğunu biliyorduk.

Erkeklerde kısırlığın da sebebi stres olabilir. Stres, sperm kalitesini ve sayısını azaltabilir. Yaklaşık %40 oranında erkeklerde kısırlığı tetikliyor. Kısırlığın başlıca sebebi düşük sperm üretimi, şekilsiz, hareketsiz ve kalitesiz sperm salgılanmasıdır. Stres bu gibi anormalliklere neden olabiliyor. İnmemiş testisler, boşalma sorunları kısırlık ve yaşam tarzı sorunlarına yol açıyor.

2005-2008 yılları arasında yapılan araştırmada 38-49 yaş arasında 193 erkek incelenmiştir. Stres düzeyleri ile sperm durumlarına bakılmıştır. Standart doğurganlık yeteneği testleri uygulanmıştır. Sperm şekli (morfoloji) ve sperm hareketi (motilite) ye bakılmıştır. Hayatında uzun bir dönem stresi barındıran erkeklerde sperm anormallikleri gelişmiştir.

Bu da çocuk sahibi olmayı engeller. Üreme geçmişi, yaş, sağlık sorunları ve yaşam tarzı da bunda etkilidir. Testosteron düzeyinin de düşük olduğu görülmüştür. İş yerinde yaşanan yoğun stres ve yorgunluk, aile ve özel hayattaki gerginlikler bun sonuçları getirebiliyor. Fizyolojik stres de vücudu savunmasız bırakıyor ve tedavilere bile yanıt veremiyoruz.