Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Spor Salonu Olmadan Da Egzersiz Yapılabilir

Para vermeden evde de zayıflamak mümkün. Büyük paralar verip o makineleri kullanmanın yerine bu tavsiyelere göz atın.

Sağlık uzmanları da bu hareketleri destekliyor.
Tüm kas sistemlerini özellikle karın bölgesini çalıştıran egzersizleri tek tek anlatmasak da bazı temel ipuçlarını vereceğiz. Düz bir zemine uzanıp bacakları büküp hafifçe nefes alıp vererek inip kalkmak, yine uzanırken bacakları da uzatıp birini indirip birini kaldırmak tüm bunlar sırasında karnı iyice sıkmak yararlıdır.

Kürek kemiklerini kullanarak yapılan bir hareketi anlatalım. Sırt, omuz ve kolların yanında göğüs kasları da çalışır. Sıkıca bir halatı ya da ipi duvara çengelle bağlayın. Bu ipi sıkıca kavrayıp kendinize çekin ve itin. Kolları yukarı iyice kaldırmak kürek, sırt, omuz, kol ve göğüs kaslarını güzelce çalıştırır.

Burada biraz bekleyip kolları geriye atın ve dairesel olarak çevirin. Kol ve dirseklerden güç alarak bir sandalyenin ya da duvarın dibine oturur gibi çömelin. Bir adım öne atarak kalçanızı sıkarak hareket ettirin. Diğer tarafa da uygulayın. Kalçayı hafifçe yerden kaldırıp karnınızı içeri çekin ve 15 saniye nefesinizi tutup bırakın. Tüm hareketleri günde 12 tekrardan 2-3 set yapın ve sonucu görün.