Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Spondilolistez Nedir? Nedenleri Ve Tedavisi

Omurganın vertebra kemiklerin alt taraftan dışarı doğru kayması sonucu görülür.

Çok fazla kayma olursa bu bölgede şiddetli ağrı duyulur. Sinirlere baskı yaşanır. Genelde alt sırt kemikleri bundan etkilenir. Spondilolistez Yunanca’da omurga omurlarının kayması anlamına gelir. Konjenital türünde, doğuştan yani doğumda bu rahatsızlığa sahip oluruz. Anormal kemik oluşumu yaşayan bebekler böyle doğar. İstemik türünde, omurgadaki küçük kırıklar buna yol açar.

Kırık kemikler ayrılarak zayıflar. Dejeneratif türünde, en sık görülen şeklidir, yaşlanmayla beraber diskler kayar. Omurga arasındaki süngerimsi yapı bozulur. Su ve hareket kaybı yaşanır. Yaralanma ve kazayla nadiren travmatik türü yaşanabilir. Sırt ağrılarının gençlerde özellikle en sık görülen nedenidir. Belirtiler genç yaşlarda görülmeye başlar.

40 yaşından sonra ağırlaşır. Bel ve sırt ağrısı ile kaslarda zorlanma belirtileridir. Uyluk, sırt ve hamstring kaslarda zorlanma yaşanır. Tedavide genelde dinlenme, ilaç ve egzersiz önerilirken nadiren cerrahi uygulanır. Spor ve aktivitelere ara verilir istirahat önemlidir. Ağrı ve iltihap giderici ilaçlar verilir. Omurga iğnesi yaptırılabilir. Düzenli fizik tedavi ve egzersizlerle omurga yapısı düzeltilmeye çalışılır. Kilo vermek, sağlıklı yaşamak, egzersiz ve sağlıklı aktivitelerle uğraşmak önemlidir.