Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Spondiloartropati Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Romatizmalı ağrılı bir hastalıktır. Omurga iltihabına neden olabilir. Diğer eklemler de etkilenebilir.

Omurga ve ona yakın tendon bağları ve bağ dokusu kötü etkilenir. HLA B27 geninden kaynaklanabilen bu rahatsızlık göz, bağırsak, deri ve genital alanlarda da görülebilir.

Ankilozan spondilit,
Psoriatik artrit,
Reaktif artrit,
Enteropatik artrit türleridir.

Omurganın eklem ve tendon noktalarındaki kronik, sistemin, inflamatuar bir hastalıktır. Ağrı ve sertlik ile görülür. Ağrı, hafif ve şiddetli olabilir. Kemik ve kaburgada sertlik görülür. Erkan tanı ve tedaviyle üstesinden gelinebilir. 1000 de 1 görülür. 45 yaş üstünde daha çok görülür.

Genetik kaynaklı olan bu hastalık bulaşıcıdır ve çevresel nedenleri de vardır. Kalça ve belde görülen ağrılar ilk belirtileridir. Göğüs ve boyun da etkilenebilir. Ateş, yorgunluk, ağrı, iltihaplanma ve tutulma gibi belirtileri vardır.

 

Ağrı ve sertliği gideren tedaviler uygulanır. İlerlemeyi önleyen, deformasyonu durduran önlemler alınır. Duruş fonksiyonu korunur. Egzersiz, fizik tedavi, germe, güçlendirme ve nefes egzersizleri yapılır. İlaç verilebilir fakat etkisi azdır. Omurga cerrahisi ise son çaredir genelde tercih edilmez.Periferik eklem ve omurga rahatsızlıkları ülseratif kolit, Crohn ve bağırsak sorunlarına da neden olabilir.