Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sperm Sayısı Beslenmeye Göre Değişir Mi?

Yaşam tarzıyla erkeklerin cinsel sağlığıarasında önemli bir bağlantı bulundu.

Yeme içme alışkanlıklarına göre sağlıksız ve kötü beslenen erkeklerde sperm sayısı azalıyor. Sperm hücreleri beslenmek zorundadır ve kalitesiz beslenme sperm kalitesini düşürür ve sayısını azaltır bu da kısırlığa kadar gidebilir. Doymuş yağlar sperm sayısını azaltırken tam tahıllı gıdalarla meyveler sperm sayısını artırır.

Peynir, krema, yağlı etler, çikolata ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. %41 oranına kadar sperm sayısını azaltırlar. Kepekli tahıllar ise aksine bu sayıyı artırır erkek cinsel sağlığını destekler. Obezite , uyuşturucu , alkol ve kahve tüketimi , aynı zamanda aşırı ısı gibi şeyler de yine sperm sayısını azaltır. Omega 3 yağlarına yönelin sağlıklı yağları tüketin ve sağlıklı gıdalarla beslenin.

Keten tohumu, ceviz, D vitamini, protein, lif, omega 3, demir ve kalsiyumu bolca tüketin. Cinsel fonksiyonları geliştirmek ve sağlıklı spermler elde etmek için bunlar çok önemlidir. Lahana, ıspanak , karalahana , kuşkonmaz , avokado , fasulye folik asit içerir ve sperm sağlığını artırır.

İstiridye, frenk üzümü, hardal, susam, kereviz gibi gıdalara yönelin. Çinko içeren turunçgiller, biber, patates c vitamini de içerir. A vitamininden de mutlaka yararlanın. Domates ve havuç da bunlara örnektir. Güçlü sperm kalitesi ve sayısı için erkeklerin cinsel yaşamlarını korumaları açısından beslenme çok önemlidir.