Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sperm Kalitesini Düşüren Etkenler Nelerdir?

Diş macunu ve güneşten koruyucu krem ve yağlar sperm işlevine nasıl müdahale ediyor ve kalitesini düşürüyor?

Endokrin bozucular doğal hormonların işleyişini ve sürecini bozuyor ve durduruyor. İnsan üreme sistemini olumsuz etkileyen kimyasalların başında diş macunu ve güneş kremi geliyor. Potansiyel döllenmeyi etkiliyor sperm fonksiyonunu bozuyor. Almanya ve Danimarka kaynaklı bu araştırmalarda endokrin bozucu kimyasalların etkileri incelenmiştir.

Gıda ve tekstil malzemeler ve eşyalarda bulunan kimyasallara dikkat edilmeli. Pet şişeler de riskli maddelerden. Oyuncak, kozmetik ürünler, ev ve kişisel eşyalar riskli olabilir. Toksik etkileri olan kimyasallara karşı daha tedbirli ve bilinçli olunmalı. Erkeklerin cinsel ve üreme sağlığı üzerinde oldukça büyük zararları olabiliyor.

Sperm sayısı ve kalitesi azalırken kısırlık, üreme sorunları, hastalıklar ve cinsel yetersizlik ortaya çıkabilir. Sperm fonksiyonu ile potansiyel kimyasalların etkileşimleri üzerine yüzlerce test yapılmış ve olası riskler belirlenmiştir. Antibakteriyel diş macunu ve ultraviyole güneş kremindeki kimyasallar en tehlikelileri olarak belirlenmiştir.