Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sosyoekonomik Durumu İyi Olanlar, Sekste Daha Çok Tatmin Oluyor

İspanyol ulusal cinsel sağlık araştırmalarına göre sosyal ve ekonomik açıdan rahat ve güvende olan kişilerin seks hayatı daha canlı oluyor.

2009 yılında gerçekleştirilen bu analize göre, sosyoekonomik faktörler cinsel memnuniyetini etkileyen bir faktördür. Daha düşük bir ekonomik statü insanlarda daha az cinsel tatmin ve memnuniyete neden oluyor ki özellikle kadınları mutlu etmek daha zor olabiliyor. Çeşitli sosyo ekonomik faktörlere sahip kişiler incelenmiştir.

Cinsellikte daha rahat bir partner yani eş ve rahat ortamın memnuniyeti artırdığı da öğrenildi. Tatmin olan karşısındakini de mutlu ediyor. Alt sosyal ve ekonomik statülerde olan erkeklerle birlikte olan kadınların cinsel anlamda daha az tatmin olduğu doğrulandı. Kadınların %77si erkeklerin %73ü sekste güven, rahatlık, iyi bir ortam, güçlü statü maddi ve manevi güç arıyor.

Bunlar olmazsa sekste tatmin zorlaşıyor. Hatta öyle ki sosyal statüsü ve mal varlığı arttıkça cinsellik o kişide %93 oranında daha fazla tatmin ediyor. Ayrıca düşük ekonomik ve sosyal durum kadar cinsel istismara uğrayan kişilerde de ileride cinsel tatmin oranları düşüyor. Acı deneyimler haz almayı imkansız bile kılabiliyor. Fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal anlamda cinsellik bir bütün olarak hayatımızı kaplıyor.