Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sonbahar Ve Kışta Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı neden en çok sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkıyor işte cevapları.

Kuru hava solumak ve güneş ışığı almamak kışın sedefin kötüleşmesine neden olur. Güneşten yararlandığımız ilkbahar ve yaz aylarında ise durum iyileşmeye başlar. Ultraviyola güneş ışığı sedef hücrelerinin büyümesini önlüyor. Sedef böylece daha az parlar ve plaklar yneik düşmeye başlar. Isı, nem ve güneş eksikliği sedefe zararlıdır.

Nemlendirici kullanarak durumu yumuşatmak mümkündür. Işıklı ortamlarda nemlendirici kullanarak yaşamak, ofisi ve evi buna göre düzenlemek gerekir. Solaryum ve fazla güneşlenmeden bahsedilmiyor tabii. Fototerapi tedavi yöntemi kullanılabilir. Cilt hastalıkları uzmanı size en uygun tedaviyi önerecektir.

Belirtileri hafifleten tropikal krem ve ilaçlar da verilebilir. Fototerapi kısmen cilt kanseri yan etkisine sahiptir. Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Bakteri ve virüslerle savaşıyorsanız sedef riskiniz artar. Kırmızı damlacık şeklindeki lezyonlar sırt, karın ve bacaklarda sıkça gelişir. Dengeli beslenme, düzenli aktivite ve stresi azaltmak işe yarayacaktır. Grip aşısı da olmak önemlidir.