Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Soğuk Algınlığı Astım Ataklarının Sebebi Mi?

Dünya sağlık örgütü verilerine göre soğuk algınlığı astım hastalığında atakları tetikliyor. %80 ila %90 oranında bu riski artırdığı belirtiliyor.

Rhin virüsleri bu ataklarla ilgili solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanıyor. Potansiyel hastalık şiddeti ve var oluşu solunum yolu hastalıkları ile ilişkili. Bu da tip 2 bağışıklık olarak biliniyor.

Enfeksiyon solunum yolunda tıkanıklığa ve mukus üretiminde dengesizliğe yol açıyor. Tipik astım krizleri grip gibi hastalık durumlarında daha şiddetli ve yoğun olarak yaşanıyor. Londra tıbbi araştırma konseyi ve sağlık tarama birimlerinin araştırmalarında göre astım hastalarının akciğerlerinden alınan ve sağlıklı kişilerden alınan hücre örnekleri incelenmiştir.

IL-25 sitokin adlı virüs astım ve grip olanlarda 10 kez daha fazla üretilmiştir. Yani astım atakları ve riski soğuk algınlıklarında 10 kat daha tehlikeli ve olası. Fareler üzerinde akciğer hücre ve sitokin taramaları ve deneyleri yapılmış ve durum sabitlenmiştir. Yaşamı tehdit eden bu hastalıklardan iyi korunmalı ve tedavi sürecini izlemeliyiz.