Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Skorbüt Nedir? Tedavi Şekli Nedir?

C vitamini eksikliği sonucunda diş etlerinin çekilmesi şeklinde kendini gösteren hastalığa skorbüt denmektedir. Genel olarak çocuklarda C vitaminini uzun süre tüketmemeleri durumunda rastlanmaktadır. Bu hastalığa yakalanan çocukların enfeksiyona yakalanma riski çok yüksek ve genel itibariyle vücut dirençleri de son derece düşüktür. Hastalık, ilerleyen dönemlerde bacaklarda ödem oluşumuna neden olabilmektedir.

Nasıl Önlem Almalı?
Özellikle çocukları skorbüt ve C vitamini yetersizliğinin oluşturabileceği diğer hastalıklardan korumak için her gün düzenli olarak 4 5 yemek kaşığı limon ya da turunçgil suyu verilebilir.
Tedavisi:
Skorbüt, ciddi bir hastalıktır ve tedavi gerektirmektedir. Aksi takdirde hastanın vücut dengesi bozulabilir, ağır enfeksiyona hatta böbrek yetmezliğine kadar götürerek bireyde ciddi hasarlar oluşturabilir.
C Vitamininin Kaynakları Nelerdir:
Çilek, maydanoz, portakal, mandalina, limon, yeşil ve kırmızı acı biber, papaya, taze baharatlar, kivi, brokoli, papaya, karnabahar, greyfurt ve ahududu C vitamininin yoğun bir şekilde bulunduğu meyve ve sebzelerdir. Bunun dışında domates, balkabağı, taze fasulye, soğan, bezelye, tatlı patates, karalahana, taze rezene, ıspanak gibi besinler de içerisinde C vitamini barındırmaktadır.