Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Şizofreni Rahimde Mi Başlıyor? Kök Hücre Bunu Doğruluyor

Şizofreni hastalığı çok az oranda kişiyi etkilese de bu kişilerde de büyük sıkıntılara sebep oluyor.

Deri hücreleri ve nöronlar ile anne karnında rahimde bile bebekleri yakalayabildiği ortaya çıkmıştır. Gelişiminin erken evrelerinde bu soruna maruz kalan doğmamış bebekler tuhaf hareketleri ana rahminde almaya başlar. Bu hastalığı anne karnında erken evrede tespit etmek ve erken aşamada çözmek mühimdir.

Şizofreni, düşünce süreçleri, algı ve duygu bozuklukları ve temassızlık durumudur. Kronik ve ciddi bir ruhsal bozukluktur. Belirtileri sanrılar, halüsinasyonlar, sosyal ilişki, duygu ve arzularda körleşme ve azalmadır. Hastalığın mali ve duygusal maliyeti büyüktür. Bu hastaların %10’u baş edememekle beraber intihara yöneliyor.

Yaş, stres, ilaç kullanımı gibi risk faktörleri var. Yanlış ilaç kullanımı beyni yanlış yönlendiriyor. Kök hücre teknolojisi kullanılarak deri hücreleri yoluyla anne rahminde bebeğin nasıl etkilendiği ilk nasıl ortaya çıktığı gözleniyor. Enerji üreten hücre organelleri ve mitokondriler inceleniyor. Hamilelikte aşırı stres bebeklerin bu hastalığa yönlenmesine neden oluyor. Bazı hastalıklar ve ilaç kullanımları da gebelikte bu tip risklere yol açıyor.