Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sizin Kalp Yaşınız Kaç Olabilir?

Kalp yaşı da nedir demeyin, uzmanlara göre bunu ölçtürmek ve bilmek sağlık için çok mühim bir konu.. Sizin kalp yaşınız kaç öğrenin.

Kalp yaşınızın biyolojik yaşınızdan farklı olabileceğini biliyor musunuz?

 

Kalp yaşınızı belirleyerek kalp sağlığınız hakkında genel bir bilgi edinebilir ve kalp krizi riskinizi önlemek için gerekli önleyici tedavi yaklaşımlarını uygulayabilirsiniz. Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yelda Tayyareci kalp yaşını öğrenerek alınabilecek önlemleri anlattı. Dünya Kalp Federasyonu, kalp yaşı belirlenmesinin gelecekteki kalp sağlığı hakkında bilgi edinmenin, sağlıklı bir diyet ve egzersizin de içinde yer alacağı önleyici tedavilerle kalp krizi ve inme gibi ölüm ile sonuçlanabilen hastalıklardan korunma açısından önemli olduğunu bildiriyor. 

 

KOMPLİKASYONLARI DURDURUN

 

Genel olarak görünüşte sağlıklı olan kişilerin yaklaşık yüzde 30’unun kalp yaşı, biyolojik yaşından daha yüksek oluyor. CIMT testi, kalp krizi ve inme gibi ölümcül hastalıklar için erken tanı sağlayabiliyor. Erken tanı, erken korunma ve tedavi yöntemlerini beraberinde getirerek bu hastalıklara ait ölümcül komplikasyonların önlenmesini sağlıyor. 

 

DAMAR YAŞINIZ UYGUN MU?

 

CIMT testi, biyoloji yaşınızla, damar yaşınızın uyumlu olup olmadığını ortaya koyuyor. Böylece damar yaşınız büyük ise, kişiye özel birtakım önleyici korunma tedavilerini doktorunuzla birlikte karar vererek uygulamaya koymanız hayat kurtarıyor.