Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Siyatik Ve Siyatik Ağrısı, Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Siyatik, sinir yolları ve sinir köklerinde meydana gelen tahriş sonrası görülen ağrı, karıncalanma ve uyuşma hissidir.

Omurilikten çıkan kök sinirler ve sinir uçları kalçadan aşağı bacaklara doğru uzanır. Bacak arkası ayak bileği bitimine kadar sürer. Omurgadaki siyatik sinirlerinde oluşan bir yırtılma, zedelenme, şişkinlik, disk hasarı ya da kayması bel fıtığı gibi nedenlerden oluşabilir. Spinal kanal daralması sonucu kemiklerde artrit oluşur ve siyatik ağrılarıyla beraber gelişir.

Nadir durumlarda gebelik veya kanser sebebiyle siyatik ağrıları görülür. Belirtileri, sırt ve kalçada görülmeye başlar. Ayaklara doğru inen sinirlerde güçsüzlük, kaşınma, karıncalanma, uyuşukluk ve ağrı görülür. Uzun süre ayakta durma ve oturma, yürüme ve oturmada kötü pozisyonlar ağrıyı artırır. Fizik muayene ve MR ile teşhis edilir.

Birçok durumda siyatik zamanla geçer. Genelde ağrı giderici ilaçlar verilir. Egzersizler uzman tarafından önerilebilir. Oturmaktan kaçınmak uzun süreli aynı pozisyonda kalmaktan kaçınmak genelde ayakta olmak önerilir. İltihap ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Isıtma pedi ile istirahat önerilir. 10 dakikalık buz torbaları da işe yarayabilir. Sinir tahrişi için gevşetici fizik tedavi terapileri de uygun görülebilir.