Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sivilceye Meyilli Ciltlere 10 Öneri

Cildi yağlandıran ve bakterilere karşı savunmasız bırakan etkenlerden biri yüzü sertçe fırçalamaktır.

 

Havluyu, fırçayı veya sabunu suyu sertçe uygulamayın. Arındırıcı nemlendirici bakım kremi ve köpüğüyle yavaşça temizleyin.
Soyulma ve pullanmalarda, deriye nazikçe masaj yapılmalıdır. Kanı akımı sağlanmalı ve aşındırıcı maddelerden kaçınılmalıdır. Kuru bez veya havlu kötü bir seçimdir.
Cildi direkt olarak kurutmayın. Alkol bazlı ürünlerden kaçının, gözenekleri tıkamayan yağsız ürünleri seçin. Asitli bakım ürünlerini almayın.

Söğüt kabuğundan elde edilen salisilik asit gibi ürünler cilde iyi gelebilir. Ölü hücreleri ve akneleri temizler. Bakterileri öldürür, kızarma ve soyulmayı önler.
Makyaj fırçalarınızı temizleyin. En az haftada 1 kez pudra, allık, far, rimel fırçalarınızı temizleyin. Yüz temizleyici, şampuan ve ılık suyla sünger ve fırçaları yıkayın.
Makyaj malzemelerinizi akıllıca seçin. Kaliteli ve cilde uygun ürünleri kullanın. Kozmetik ürünleri kötü seçilirse cilt sorunları yaratır.

Saç bakımınızı inceleyin. Şampuan ve saç kremi deriye de etki bırakır.
Yüzünüze bakım yaparken eldiven kullanın, akne bazen bulaşıcı olabilir.
Süt bazlı ürünler cildi yağlandırabilir ve sivilce oluşumuna yol açabilir. 2 hafta sütlü ürün kullanmadan durumunuzu kontrol edin.
Gözenekleri tıkamayan, koku ve koruyucu içermeyen malzemeleri kullanın.