Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sırt Kasılmaları Ve Burkulmalarında Ağrı Durumu

Sırtın karmaşık kemik ve kas yapısı, kıkırdak, tendon ve bağlar tarafından desteklenir.

Kan damarları ve sinir ağlarıyla beslenir. Sırtın lomber kısmı; koşma, kaldırma, yürüme sırasında vücut ağırlığının büyük miktarını taşıyabilir. Bu da alt bölgede burkulma, burulma ve kasılmalara neden olur. Kas ve tendonlarda görülen yaralanmalar kasılmaya neden olur. Kemik ve kasın sert dokusu fibröz bantlardan oluşur.

Omurgayı destekleyen sırt kaslarında kasılma olursa ağrı şiddetli biçimde görülür. Burkulma ise, gerilme ile bağ kopmasıdır. Kemik ve eklemlerin aşırı hareketi sonucu doku lifleri şeritler halinde kopar. Hareket ettikçe ağrılar da kötüleşir. Kontrol edilemeyen kas spazmları ve ağrıları vardır. Düz durma, eğilme, yürüme ve harekette zorluk çekilir.

Yanlış pozisyonda ağır şeyler kaldırma ilk sebebidir. Kronik zorlanma ile durum ağırlaşır. Ani darbe, bükülme ve yaralanma kazalarında oluşabilir. Aşırı kilolu olma, futbolcu ya da halterci olma durumları risk faktörleridir. Röntgen ve diğer tarama cihazlarında durumunuz teşhis edilir. Tedavide ağrı ve spazm azaltılır. Buz ve basınç uygulanır. Ağrı kesici iltihap giderici şişlik azaltıcı ilaçlar verilir. Kemik ve kas gücü eksilmesi ileride yaşanabilir. Hafif egzersizler ve sağlıklı, dikkatli bir hayat benimsersek iyileşmemiz kolaylaşır.