Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sırt Ağrıları Nasıl Rahatlatılabilir?

Daha iyi ve kaliteli uyumak sırt ağrılarını azaltır. Uykunuzu yeterince alın ve rahat bir yatakta yatın.

Omurga yapınızı bozmadan ve sırtınızı koruyarak düzgün pozisyonda yatın. Postür de denilen duruşunuzu düzgün tutmaya çalışın. Kambur ve eğik değil dik durun. Omurga yapısı dik konumdan kayarsa sırt ağrısı yaşanır. Yere düz ve sağlam basın. Nonsteroid anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID) ve asetaminofen ilaçlar sırt ağrılarına ve genel ağrılara iyi gelebilir.

Kronik bel ve sırt ağrıları için bazen antidepresan ilaçlar da yazılabilir. Fizik terapiye gidilebilir. Masaj yaptırılabilir. Yorgunluk ve ağrıyı azaltacak doğru oturuş ve duruş konumları için terapiye mutlaka gidilmelidir. Güç, esneklik ve dayanıklılık kazandırılır. Sırtınıza buz keseleri koyup yüzüstü uzanırsanız bu da iyi gelecektir.

Kaslar gevşer üzerine ılık bir duş ve uyku ağrıyı azaltır. Parmak uçlarıyla hafif bir masaj sırt ağrısına bire birdir. Kronik sırt ağrısı çözümü için bilişsel terapiye gitmek gerekebilir. Spinal kemiğe sırttaki omurga yapısına enjeksiyon ile ilaç verilebilir. Böylece sırt ağrıları hafifletilebilir. Son çare olarak da ameliyat uygun görülebilir. Disklerde şişkinlik, kayma, kırılma olduğunda omurga cerrahisi önerilir.