Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sinüzit Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Alın ve gözler arasındaki bölgede geçmeyen bir ağrı olur. Üst dişler ağrır, yüz dolu hissedilir burun tıkanıklığı görülür.

Genel sinüs atakları böyledir. Sinüsler mukoza ile kaplı kafatası içindeki hava boşluklarıdır. Gözlerin üstü ve alında iki frontal sinüs yanak kemikleri boyunca iki maksiller sinüs bulunur. Burun köprüsünün arkasında etmoid sinüsler, burun arkası ve beyin altında da sfenoid sinüsler yer alır.

Sinüsler parmak izi gibidir yani herkeste farklıdır. Bazılarında frontal sinüsten bir adet bulunur. Bu sinüs boşluklarında iltihaplanma, enfeksiyon veya alerjik dokular oluşur ve şişerse sinüzit başlar. Burun tıkanıklığı, ağrı, ateş ve dolgunluk hissi verir.

Yorgunluk, koku ve tat almada sorunlar, öksürük, boğaz ağrısı, ağız kokusu, baş ağrısı, ateş belirtileridir. Burun dekonjestanları denilen spreyler tedavide önerilebilir. Burun yollarını açar ve sinüsleri boşaltır. Soğuk günlerde ve seyahat sırasında pratiktir.

Kronik kullanım için değildir. Nazal ve tuzlu su spreyleri aynı işlevdedir. Soğuk algınlığı viral bir enfeksiyondur. Sinüzitte de antibiyotik tedavisi önerilmez. Sinüs enfeksiyonlarına karşı alerji tedavisi de uygulanabilir. Antihistaminikler özellikle hapşırma ve burun akıntısı belirtileri için de yardımcı olabilir.

Kronik sinüzitte ise tahriş edici etkenler ortadan kaldırılır. Cerrahi – fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi ile sinüsler rahatlatılır. Kuru ortamlardan kaçınmalı, burun boşluklarımızı nemli tutmalı sigara ve kimyasallardan uzak durmalıyız.