Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sinir Ağrısı Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Hissettirdikleri Nelerdir?

Sinir ağrısı herkeste farklı hissedilir. Bazıları gece yarısı bıçak ağrısı gibi hisseder.

Bazıları kronik bir iğne batması hisseder. Gün boyu yanma veya karıncalanma hissedilebilir. Kontrolsüz sinir ağrıları zorlayıcıdır. Tedaviyle çoğu zaman kontrol altına alınabilir. Ağrı ile bizi uyarır. Örneğin elimizi sobaya uzattığımızda sinirler beyne ağrı hissi yollar. Kendimizi istemsizce geri çekeriz.

Sinir hasarı yaşıyorsak beyne yanlış sinyal gönderilir ve sıcak bir şeye dokununca bu sıcaklık hissedilmeyebilir. Bu rahatsızlık vücudun başka yerlerinde sorunlara da yol açar. Ayakta dururken yürümüş gibi acı çekebiliriz. Aşırı hassas olabiliriz. Bol dökümlü bile giysiler bizi sıkabilir.

His kaybı ile el ve parmaklarda uyuşmalar ve işlev kaybı başlar. Tutarken zorlanırız. Yaşam alışkanlıkları değiştirilir ve ilaç alınır. Uykuları da mahveden bir durumdur. Dengemizi kaybederiz, kas tonusunda zayıflık görülür. Sinir hasarı vücut yapısını bozar. Farkında olmadan kendimize ufak çaplı zararlar vermeye başlarız.

Belirtileri fark ettiğimizde doktora gitmeli ve tedaviye başlamalıyız. Düzenli egzersiz ve dengeli beslenmeyle beraber ilaç tedavisi mümkündür. Diyabet, zona, kanser veya yaralanma gibi nedenleri vardır. Kontrolsüz diyabet buna neden olabilir.

Nedeni bilinirse tedavi kolaylaşır. Analjezik ve iltihap giderici ilaçlar hekim tarafından önerilebilir. Ağrı kesici krem, merhem, jel, yağ ve deri üzeri spreyleri de işe yarayacaktır. Akupunktur ile sinir tedavisi yapılabilir. B12 vitamini takviyesi de önerilebilir.