Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sinir Ağrılarının Tedavisinde Kullanılan Reçeteli İlaçlar

Sinir ağrılarını kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Doktorlar bu ağrıların tedavisinde etkili yöntemler kullanır.

Reçeteli ağrı kesiciler iyi bir çaredir. Elektrik stimülasyonu ve antidepresanlar da bazen sinir ağrıları için önerilebilir. Kanser, HIV, zona ya da başka bir hastalık sonucu oluşan sinir ağrıları bu tedaviyle iyileşebiliyor. Ağrı şiddetine, potansiyel yan etki ve komplikasyonlara göre kişiden kişiye tedavi şekli değişebilir. Antikonvülsanlar ilk seçenek olarak kabul edilen sinir ağrısını iyileştirici bir ilaçtır. Epilepsi nöbetlerini de önler.

Sinir sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Uyuşukluk, bulantı ve baş dönmesi yapabilir. Antidepresanlar, nöropatik ağrıların tedavisinde kullanılabilir. Depresyon haricinde başka etkileri de vardır. Baş dönmesi, kabızlık, bulanık görme ve mide sorunları yan etkileridir. Sinir ağrısı ilacı olarak serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri de başka bir tür antidepresandır.

Ağrı kesiciler opioid türde alındığında şiddetli ve kronik ağrıları azaltır. Doktor önerisi olmadan reçetesiz bir ağrı ilacı kullanmayın. Topikal jel ve merhemler de uygun görülebilir. Çok gerekli görülürse doktorunuz birkaç tedaviyi birden uygulayabilir. Elektrik stimülasyonu ile beyin sinirlerine dalgalar gönderir. Bu da ağrıları engeller. Akupunktur iğneleri de bu sürece dahildir. Yanlış ve aşırı doz ilaç kullanılmamalıdır. Mutlaka uzman kontrolünde reçeteli ilaç ve tedaviler uygulanmalıdır.