Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sigaranın Görünüşünüze Ve Sağlığınıza Olan Etkileri

Sigara saç, cilt ve dişleri ayrıca komple görünümü kötü etkiler ve yaşlı gösterir.

Doğurganlığı etkiler, kalp, akciğer ve kemik gücünü olumsuz etkiler. Cildin besin kaynağı oksijeni azaltır ve cilt tonunu değiştirir. Pürüzsüz cilt gitgide renk değiştirmeye ve lekelenmeye başlar. Tütün dumanı kimyasallar bakımından ciltte sarkmalara neden olur.

Cildin esnekliğini kaybettirir, derinin yapı taşlarını bozar. Sarkma ve kırışmalar sigaradan etkilenir. Dudakların çevresinde oluşan çizgiler de sigaranın marifetidir. Dudaklarda elastikiyet ve nem kaybı sonrası kaslar zedelenerek kırışıklık başlar.

Yaşlanma lekeleri belirginleşir. Yüz ve ellerde koyu lekeleri öne çıkarır. Güneşin de sebep olduğu bu lekeleri sigara çoğaltır. Diş ve diş etini de etkiler. Nefesiniz kötü kokar, dişler sararır dökülür ve çürür. El ve parmaklarda lekeler görülmeye başlar.

Maalesef sigara gözleri de bozuyor. Özellikle katarakt hastalığını harekete geçiriyor. Görme problemleri yaratıyor. Sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarını da tetikleyebiliyor. Sigarayı bırakanlarda bu değişimler düzelmeye başlar, eski görünümünüze kavuşursunuz.

Dişlerde ve ellerdeki değişimleri fark edersiniz. E ve C vitaminli özel kremleri de kullanabilirsiniz. Dermatolog önerilerine uyun. Cam kemik hastalığını da ortaya çıkarır. Bu hastalıkta kemikler ve ciğerler kötü etkilenir. Kalp hastalıkları, damarlarda çıkan sorunlar ve ruhsal problemler de baş göstermeye başlar. Erken menopoz, ağız kanseri ve akciğer kanseri de dönüşü olamayabilen sorunlardandır.