Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sigarada Bulunan Zararlı Maddeler Anne Sütüne Geçer Mi?

Emziren annelerin beslenme şekli süt kalitesi yakından etkileyen bir faktördür. Ne kadar sağlıklı besinler tüketilirse bebeklerde o denli sağlıklı ve kaliteli bir süt ile beslenmiş olacaktır.

 

Sadece anne sütü ile beslenen bebekler annenin sütüne düşen karbonhidrat, protein, mineral ve çeşitli vitaminlerin yanı sıra zararlı olarak süte karışan pek çok maddeyi de anne sütünden ister istemez almaktadır.
Kötü beslenme şekli, tedavi amaçlı alınan ilaçlar ve alkol kullanımı ile anne sütüne geçebilen diğer zararlı maddeler gibi içerisinde çok sayıda zararlı madde barındıran sigara da anne sütüne geçerek, bebeklerin sağlıksız anne sütü ile beslenmelerine neden olmaktadır.
Sigara kullanan, emziren annelerde sigaranın zararı sütüne geçtiği gibi aynı zamanda süt üretim oranını da olumsuz etkilemektedir.

Yapılan araştırmalar neticesinde aktif olarak sigara içen anne ve pasif içici olan annelerin sütlerinde nikotin maddesine rastlanmıştır. Sigara içmenin yanı sıra sigara içilen ortamlardan da uzak durulması gerekmektedir.
Ayrıca emzirme döneminde sigara kullanan annelerin bebeklerinde çeşitli sorunlar yaşandığı görünmektedir Bu sorunların başında; kusmalar, huzursuzluklar, öksürük, gaz ve mide sorunları gelmektedir.
Sigaranın tüm zararlarının diğer besinler gibi anne sütüne geçtiğiniz bilelim ve hayatta en değer verdiğimiz varlıklarımıza bu kötülüğü yapmayalım. Sadece anne sütüne muhtaç olan yavrularımıza bu kötülüğü yaparak sorumsuz bir anne haline gelmeyelim.