Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Şiddetli İşitme Kaybının Nedenleri Ve Tedavisi

Konuşmaların duyulmadığı, fısıltı gibi geldiği bir tür işitme bozukluğudur. Müzik bile uğultuya dönüşür.

Bu kişiler dış dünyadan izole olarak yaşar. Duyamadığı için konuşmalarda yer alamaz. Sosyal açıdan zor bir durumdur. Teşhisi, yönetimi ve tedavisi ciddi anlamda hayatı kolaylaştırır. En kısa sürede başlangıç yapıp uzmana gidilmelidir. Sesle önce boğuklaşır sonra kaybolur. Bir veya iki kulakta ağrı, baş dönmesi, kulak çınlaması, basınç ve dolgunluk belirtileridir.

Genelde bu kişiler içe kapanır ve utanırlar. Uygunsuz cevap vermekten anlamamaktan çekinirler. Sağlık kuruluşunda odyogram testi yapılmalıdır. Ses şiddetinin ölçüsüne bakılır. Desibel aralığında işitme kaybı derecesi incelenir. İletim tipi işitme kaybı, kulak kanalı, zarı ya da iç kulaktan orta kulağa ses taşınmasını önleyen türleri vardır.

Yaşlandıkça kulak yapısı elastikiyetini kaybeder ve risk faktörü yaşlılıktır. Uçak, silah, güç ve dnleme aletleri kullananlar risk altındadır. Kulak enfeksiyonları, kulak zarı delinmesi, tümörler ve hastalıklar, kulağa yabancı nesne girmesi, travmalar, bazı ilaçlar (aspirin, antibiyotik, kemoterapi) ve genler işitme kaybına yol açabilmektedir.