Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sıcaklığı Azaltmak Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kilo verme çabalarımızı sıcaklık ve rahat bir ev ortamı baltalıyor mu?

Bulunduğumuz ortamdaki rahatlık, konfor ve en önemlisi sıcaklık oranı arttıkça kilo vermemiz zorlaşıyor. Hollandalı araştırmacılara göre ofis ve ev ortamının sıcaklığını düşürmek rehavetten uzaklaştırır ve kilo vermemize yardımcı olur. Vücut ısısını kontrol etme bakımından ortam sıcaklığını düşürmek gerekir.

Soğukta faaliyetini sürdüren bedenler enerji harcama konusunda ısınma amacıyla daha hareketli olacaktır. Bu da daha çok hareket daha fazla kalori yakımı demektir. Titreme ve üşüme insanlarda ısı üretimini artırır. Metabolizma hızlanır ve bünye bir makine gibi daha fazla ve hızlı çalışarak kalori yakar. Çok fazla soğukta durun demiyoruz fakat ısıyı kısmanız önerilir.

İlk etapta titreyecek belki de zor alışacaksınız fakat 1-2 gün sonra bu sıcaklıkta yaşamaya vücudunuz alışacak. Enerji harcaması üzerinde fizyolojik etkileri büyüktür. Isıyı azaltmak, %30 oranında daha çok kalori yakma ve hareket etme anlamına gelir. Uzun vadeli etkileri ise araştırılmaktadır. İç ve dış sıcaklığa göre egzersiz düzenlemenizi yapın ve kilo vermek için oda sıcaklığını azaltmaya bakın.