Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sezaryen Doğumlar Hakkında Neler Biliyoruz?

Sezaryen doğumda bebek anne karnına uygulanan bir kesikten alınarak doğum gerçekleşir.

Kadın doğum uzmanı tarafından bu ameliyat yapılır. Normal vajinal doğum gerçekleşmez. Erken ya da geç doğumlarda ya da anne veya bebeğin sağlığını riske atmamak için sezaryen doğum uygun görülebilir. Güvenilir bir yöntemdir.

Yine de bu doğumlarda sakatlık ve ölü doğma riski de vardır. Ameliyat masasına uzanan hamile kadın narkozla uyutulur ve karın bölümünden cerrahi bir kesik açılır buradan bebeğin kaplı olduğu doku dikkatlice kesilir sıvısı alını kordonu kesilir ve bebek alınır.

Epidural veya spinal aneztezi yapılabilir. Son yıllarda suni sancı verilerek yapılan epidural sezaryen doğumlar oldukça sık uygulanıyor. Kan dolaşım oranı en aza indiğinde annenin tansiyonu ve sağlık durumu da uygun olduğunda doğuma alınır. Kollar yanlarda tutularak verilen ilacın iyice damarlara dolaşması beklenir.

Kan kirlenmesi veya enfeksiyon kapma gibi riskler için ortam ve anne sterilize edilir. Doğumdan önce de sonra da kesilen kısımlar iyice dezenfekte edilir. Sezaryen doğumundan sonra 24 saat dinlenmek hastane ortamında kalmak şarttır.

Ertesi gün yürümek ve hava almak iyidir. 1-2 gün sonra taburcu olunur. Genel olarak sezaryen doğum oranı %22’dir. Doktorunuz uygun görmediği sürece bu doğum şeklini tercih etmeseniz daha iyi olur.