Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sessiz Katil Karbon Monoksit: Evinizde Güvenli Misiniz?

Her yıl 20 bin ila 30 bin kişi kaza sonucu karbon monoksit zehirlenmesi sonucu hastalanıyor ve evlerinde yaklaşık 500 kişi yaşamını yitiriyor.

Karbon monoksit gazı renksiz, kokusuz ve tatsızdır. Bu nedenle fark edilmesi güçtür. Dedektör yani algılayıcı yardımı olmadan algılanamaz. Ev yerleşimi içinde alçıpan duvar ve tavanlara siner. Gözenekli sıva malzemelerinden kolayca sızar.

Alarm olmayan bina ve evlerde zehirlenme sebebidir. Gaz sobası, şömine, garajdaki rölantide çalışan araçlardan sızan bu gazla hayati tehlike arz eder. Zehirlenme ve güvenlik konusunda ciddi riskler içerir. Özellikle çok birimli binalarda yer alması gereken güvenlik ve uyarı sistemleri hayat kurtarıcıdır.

Komşunun ızgara külleri ve mangal dumanı bile zehirli etkide olabilir. İç alanlarda mangal benzeri işlemler yapılmamalıdır. Mümkün olduğunca karbon monoksit saçan şeyler açık alanda yapılmalıdır. Kapalı garaj yerine kapısı açık dışa açılan bir garaj kullanılmalı, rölantiden kaçınılmalı, bu gazları dışarı vermeliyiz.

Elektrikli aygıtlar bu gazı algıladığında büyük patlamalar ve sorunlar meydana gelecektir. Yedek batarya sistemine sahip alarm sistemleri kurulmalıdır. Pek çok Avrupa ülkesinde bu dedektörleri kullanmak mecburidir. Duman alarmları tavana ve aygıtlara yakın kurulur.