Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Servikal Yetmezlik (Yetersiz Rahim Boynu)

Serviks, vajinanın içinde kalan rahim boyunca uzanan rahim boynunun adıdır. Boru şekillidir ve sığdır.

Spermle yumurtanın buluştuğu ve adet kanamasının gerçekleştiği yerdir. Hamilelikte mukus kanalı görevi alarak salgıları dolduran koruyucu bir bariyer görevi üstlenir. Normal gebeliklerde serviks uzun ve sağlamdır. Son aylara kadar kapalı kalır. Açılma ve yumuşama gebeliğin son döneminde başlar bebeğin çıkışı için hazırlanır.

Servikal yetmezlik varsa bebek vaktinden önce bu kanalı delmeye başlamış demektir. Dilasyon yani açılma erken başlar. Yumuşak ve zayıf servikte açılma ve baskı görülür. Kasılmalar görülür. 3-6 ay arasında görülürse düşük riski yüksektir ve düşük görülür. Çünkü bu süreçte doğum imkansızdır bebek gelişmemiştir ve ölür.

Ultrason taramasında erken belirtiler görülüp tedbir alınabilir. Düşük, erken doğum ve diğer sorunları önleyici tedaviler ve önlemler uygulanır. Önceki gebeliklerinde aynı sorunları yaşayanlar daha büyük risk altındadır. Serviks koni biyopsisi yapılır.

Geç yaşta gebe kalanlarda risk yüksektir. Kürtaj yaşayanlarda risk vardır. Rahim enfeksiyonu, membran reptürü, tahriş ve kasılmalar belirti ve sonuç hatta neden bile olabilir. Serklaj genel, spinal ya da epidural anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. Bu işlemde rahim ağzı desteklenerek düşük önlenebilir.