Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Servikal Displazi Nedir? Nedenleri Ve Tedavisi

Rahim ağzı kanalının içindeki yüzeyde görülen anormal bir durumla beraber kanser öncesi hücrelerinin gelişmeye başladığını anlatan bir hastalıktır.

Plasia kanser hücreleri burada büyümeye başlar. Displazi ise düzensiz büyüme anlamındadır. HPV virüsü baş nedenidir. 1/3 oranında cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ve hastalıklar buna sebep olurken &70 nedeni HPV virüsüdür. Genital siğiller de görülen belirtilerindendir. Buna ek olarak vücudun bağışıklık sistemi de servikal displaziye neden olabilir. Reçeteli ilaçlar, HIV, sigara kullanımı kadınlarda bu riski artırır.

Birden fazla cinsel partnerle beraber olmak, güvensiz ve korunmasız seks ve sigara tetikleyici sebeplerdir. Pap smear testi ve fiziksel muayene sırasında teşhis edilebilir. Kolposkopi ile smear testi uygulanır. Anormal hücre büyümesine karşı biyopsi yapılabilir ve kanser teşhisi konabilir. Tedavisi hastalık derecesine göre değişir. 3-6 aylık aralıklarla bu testlere devam edilir. Hastalık izlenecektir. Kriyoterapi ile kanser hücreleri dondurulur, lazer cerrahisi ile LEEP prosedürlü cerrahi uygulanabilir.