Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sepsis (Kanda Enfeksiyon) Ve Septik Şok Nedir?

Sepsis yani kande enfeksiyon durumu bağışıklık sistemini ezici bir güçle alt eder. Ciddi bir tıbbi durum olan sepsis kimyasallar ve enfeksiyon yoluyla kana iltihaplı bir şekilde yayılır.

Bu durum da organ hasarına neden olur. Sepsis sırasında kan pıhtılaşması ve vücudun oksijenden mahrumiyeti söz konusudur. Bacak ve iç organlarda kan akışı azalır. Bir ya da daha fazla organa kan akışı sağlanamaz. En kötü hali septik şok halidir. Kan basıncında yaşamı tehdit eden bir düşüş görülürse şoka girilir. Akciğer, böbrek ve karaciğer yetmezliği görülebilir hatta ölüm gerçekleşebilir. Bakteriyel enfeksiyonlar sepsisin en yaygın sebebidir.

Bulaşıcı mikrop ve enfeksiyonlar da öyledir. Zararsız gibi görünen ve vücuda kesikle yarayla kanamayla giren bu mikroplar yaşamı tehdit eder. Apandisit, pnömoni, menenjit ya da idrar yolu enfeksiyonu ile bulaşabilir. Cerrahi ve hastanede yatarak tedavi görmek mümkündür. Bağışıklığı zayıf olanlar, HIV/AIDS olan veya bu kişilerden organ alanlar, bazı ilaçları kullananlar, çok küçük bebekler, yaşlılar, yakın zamanda invaziv işlemden geçen hastalar ve diyabetliler risk altındadır.

Belirtileri; ateşte azalma, titreme, idrarda azalma, düşük nabız, hızlı nefes alıp verme, bulantı, kusma ve ishaldir. Kanda ve diğer vücut sıvılarındaki bakterilere bakılır tarama ve ultrason gibi görüntüleme testleri yapılır. Böbrek, kan ve karaciğer fonksiyonları test edilir. Bakterileri öldüren antibiyotik tedavisi mümkündür. Enfeksiyon drenaj, solunum makinesi, diyaliz, kan damarları temizleme gibi cerrahi işlemler tedavide kullanılır.