Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Selülitle İlgili Gerçekler Ve Efsaneler

Selülitlerle başınız dertte ise yalnız değilsiniz. İnce ve fit kadınlarda bile selülit olabilir.

Bir dönem mutlaka selülitten etkilenecek olan kadınlarda bu ihtimal %90. Nedenleri, kurtulmanın yolları ve gerçek hikayeleri sizlerle paylaştık.

Selülit, vücudumuzdaki toksinlerden mi kaynaklanır? Bazı reçetesiz selülit ürünleri vücuttaki yabancı maddeleri ve toksinleri attığını iddia eder. Ama bilim bunu desteklemez. Yani selülit ürünleri işe yaramıyor. Sadece sorunlu noktaları kolajen lifleri ve bağ dokusu gibi deri altı bölgelere iter. Bağ dokularımız ise hormonlar, aşırı egzersiz veya hareketsizlik, kas tonusu eksikliği ve zayıf kan dolaşımından etkilenerek selülite yönelir.

Bir gerçek vardır ki, kadınlarda selülit erkeklere göre daha fazladır. Kalça ve uyluk etrafında yoğundur. Destekleyici bağ dokusu daha zayıftır. Yağ odaları daha çoktur iskelet daha az sağlamdır.
Selülit, yaşla birlikte ilerler. Hormonlar daha az östrojen salgılanmasını sağlayarak kan dolaşımını da olumsuz etkiler.

Fazla kilolu olmak selülitleri daha belirgin hale getirmez. Egzersiz düzenli yapıldığında selültlerin görüme oranını azaltır pürüzsüz bir görünüm verir. Kardiyo egzersizleri ise selülitleri azaltma konusunda en iyi egzersiz değildir. Cilt dolgu maddeleri ciltte çukurlaşmaya yol açabilir.

Kırışıklık sarkma ve selülit nedeni olabilir. Bazı gıdalar selülitle savaşabilir. Dengeli ve bitkisel ağırlıklı beslenmek gerekir. Salatalık, turp, domates ve biber ile meyveler önerilir. Dar giyilmemelidir, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.