Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sekste Zorlayıcı Olmak, Olumsuz Davranışlar

Seks düşkünlüğü, seks bağımlılığı, hiperseksüalite, kompulsif ve zorlayıcı sınırlarda yaşanan cinsellik duygu ve davranışlarımızı kötü etkiler.

İş, ilişkiler ve hayatın diğer alanlarında bizi yorar. Saplantı haline getirmemek gerek. normal ve keyif alınan cinsel deneyimlere önem verilmeli. Bu şekilde yaşanan cinsellik, kültüre, yasal ve ahlaki anlamda da kabul görmez. Ahlak dışı fanteziler ve davranışları içeren kompulsif seks tutumunda, benlik saygısı, ilişkiler, kariyer ve diğer insanlar yani çevremiz de zarar görür.

Kendi kendine yardım veya tedavi ile çözüme gitmek gerekir. Yıkıcı ve aşırı olduğunu bilsek de bazen şiddet ve aşırılık içeren cinselliğe karşı koymuyoruz. Bunlar saplantılı ve problemli kişilerin giriştiği bir yöntemdir. Parafililer adlandırılan bu davranışlar genetikle birlikte çocuklarımıza da geçebilir.

Cinsel dürtüleriniz yoğunsa ve kontrolünüz dışında tetikte bekliyor her an ortaya çıkmaya hazır gibiyse, tahrik hissetseniz bile zevk duyamıyorsanız, yalnızlık , depresyon , anksiyete veya stres gibi diğer sorunları kaçış olarak görüyorsanız, ciddi ve riskli yasal sorunlara karışıyorsanız, birden çok eşliliğe yöneliyorsanız bu rahatsızlık sizi de sarmış olabilir. Beyin kimyasallarındaki bozulmalar, seks hormonu seviyeleri, beyindeki değişimler buna sebeptir.

Alkol, madde, uyuşturucu ve ilaç alanlarda bu durumlar gelişebilir. Korkmadan çekinmeden bunu güvenilir bir yakınınızla paylaşıp hemen doktora görünmelisiniz. Davranış terapisi ve ilaçlarla düzelmek mümkün. Sadizm, fetişizm, mazoşizm gibi bir durumunuz olabilir.Uygun hormon düzenleyici ve davranış düzeltici tedavilerle eskiye dönebilirsiniz.