Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Seks, Zevkten Çok Acı Mı Veriyor?

Menopoz sonrası ya da başka bir dönemde cinsel ilişki sırasında ağrı çekilebilir.

Östrojen bazlı vajinal kremler önerilir ve sürüldüğünde rahatlama sağlanır. Utanç ve endişe karışık seks hayatı gerileyebilir. Fizik tedavi, pelvik egzersizleri, ilaç ve dinlenme gibi çarelerle sorun çözülmeye çalışılabilir.

Seks artık zevk değil acı vermeye başlamıştır. Disparoni denilen bu durum sık yaşanabiliyor. Seks sırasında acı ve ağrı duyuluyor ya seks sonlanamadan yarıda kalıyor ya da kadın zevk alamadan sadece ağrı çekiyor.

Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir en sık menopozda görülür. Aniden başlar veya yavaş yavaş gelişir. Batma yanma hassasiyet görülür. Hormonal değişimler, tıbbi veya ruhsal sorunlar, vajinal atrofi, östrojene bağlı vajinal kuruluk gibi sebepleri vardır.

Endometriozis , pelvik inflamatuar hastalık , mesane sarkması gibi durumlar ve idrar yolları , vajina veya üreme organlarının enfeksiyonları, kanser tedavisi, cilt ve genital hastalıklar, kas iskelet sinir hastalıkları, stres ve cinsel istismar nedenleridir. Tedavide ilaç, vajinal östrojen kremleri, cerrahi işlemler uygulanır.