Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Seks Yapmak Kalp Krizine Neden Olur Mu?

Cinsel aktivite kalp krizini riskini üç kat artırıyor mu?

Kalbinden endişe eden risk altında olduğunu düşünen cinsel hayatı aktif olan kişilerin aklını bu soru kurcalıyor. Uzmanlar ve araştırmacılar da bu konuda endişeli. Kalp krizini üst üste yaşamış kişiler olay öncesi hangi aktivitelerde bulunduklarına bakmalıdır. Eğer cinsel aktivite buna sebep olduysa olay akışında belli olacaktır.

Düzenli egzersiz yapan 50 yaşındaki bir adamın seks sonrasında kalp krizi geçirme olasılığı milyonda 1’dir. Bu riskin yani seksten sonra kalp krizine yakalanma riskinin 1 milyon kişide 3 kişiyi bulduğu da bir gerçektir. Diğer bir deyişle seks yapmak kalp krizini tetikleyebilir fakat sık sık görülen bir durum da değildir.

Hatta uzmanlara göre düzenli egzersiz yapan kişilerde seks sonrası kalp krizi riski oldukça azalır. Yürüme, merdiven tırmanma, kar küreme gibi aktiviteler bir yaştan sonra özellikle kalbi koruyan aktivitelerdir. Orgazmı kolaylaştırır enerji ve güç verir. Seks ani kalp krizine bağlı ölümlerde etkili olabilir de olmayabilir de. Bu tamamen kendinize nasıl baktığınızla sağlığınızla ilgilidir. Ama her cinsel ilişki sonrası kalp krizi geçirme korkusu çok yanlıştır.