Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Seks Sırasında Ve Sonrasında Baş Ağrısı

Baş ağrıları, cinsel aktivite sırasında ve orgazm sonrasında görülebilir.

Cinsel hayatınız heyecanlı gitse de baş ve boyun ağrıları yaşayabilirsiniz. Şiddetli ve yaygın bir hale gelebilir. Çoğu durumda bu konu endişe gerektirmez.

Beyin damarları tıkanmış olabilir veya yanlış beslenmeden ileri gelebilir. En sık baş ağrısı türünde, uyarı vermeden orgazm sırasında oluşma, zonklama, bıçak ağrısı görülür.

Diğer türünde ise, başın iki yanında belirsiz bir ağrı, boyun ve çene kaslarında kasılma, cinsel heyecanın artması yaşanır. Genelde bu ağrılar birkaç dakika sürse de ciddi durumlarda birkaç saat de sürebilir.

Her cinsel aktivite sırasında baş ağrısı yaşıyorsanız mutlaka doktora gidin. Mastürbasyon, oral seks, anal seks gibi seksin diğer türlerinde de baş ağrısı yaşamak mümkün.

Kafa içinde arter duvarlarında genişleme veya kabarcık denilen intrakranial anevrizma, Beyin ve çevresinde omurilik sıvısı içinde kanama denilen arteriovenöz malformasyon, arter ve venler arasındaki anormal bağlantı, beyne giden bir arter duvarında kanama denilen diseksiyon, inme, koroner arter hastalığı, doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar, enfeksiyonları, bilinç kaybı, kusma, ense sertliği, diğer nörolojik belirtiler ve 24 saatten fazla süren şiddetli ağrı ana nedenleri ve aynı zamanda belirtileridir.

Doktora tüm bilgileri verip teşhis için testlere girilmelidir. CT ve MRI taramaları yapılır. Bazı alışkanlık değişiklikleri ve ilaç kullanımı ile durum önlenir.