Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Seks Hormonları Aldığınız Gıdalarla Mı İlgili?

Etçil misiniz, otçul mu? Diyet mi besleniyorsunuz ağır mı? Evet, yediklerimiz aslında cinsel hayatımızı da doğrudan etkiliyor.

Seks hormonları aldığımız gıdalarda gizli ve onlara bağlı. Şimdi besinleri inceleyelim. Etteki seks hormonları, Seks hormonları estradiol, progesteron ve testosteron kırmızı ette var. Yani bunu aldığımızda hormonlarımız aktifleşiyor.

Michigan Üniversitesi dahiliye profesörünün belirttiği habere göre, sığır eti başta olmak üzere kırmızı et seks hormonlarımızı harekete geçiriyor. Bitkilerdeki seks hormonlarına Phytoestrogenler  deniyor. Otçul beslenmeyi sevenler de aynı şekilde yaşayabilir. Siyah fasulye, kırmızı yonca ve soya içeren besinler de bu hormonları aktifleştiriyor.

Tofu, soya proteini, tahıl, etsiz diğer ürünler de sağlıklı olduğu sürece cinsel açıdan yararlı. Yüksek seviyelere rağmen, bitkilerin fitoöstrojen içeriği menopoz ve doğum kontrol hapı kullanım dönemlerinde hormon replasman tedavisinde sağlık riskleri taşımıyor. Soya ve bitkisel proteinler menopoz belirtilerini de azaltıyor.