Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Şekere Alternatif Olan Sağlıklı Seçenekler

Şeker düşmanımız olarak nitelenir, çoğu durumda da bu doğrudur. Peki beyaz sofra şekerine alternatif olan aynı lezzeti veren daha sağlıklı seçenekler hangileri?

Akçaağaç şurubu. Haşlanır ve şekeri süzülür. Hasat öz suyu şeker gibidir. Düşük fruktoz düzeyine sahiptir. %70i sükrozdur. Antioksidan deposudur. Fruktoz yine vardır ama azdır.

Agave şurubu. Mavi agave bitkisinin yapraklarından elde edilir sapında da bulunur. Çok almaya gerek yoktur çünkü yoğun olarak tatlıdır. Metabolizmada zor parçalanır, kan şekerini yükseltir. Yüksek fruktoz değerine sahiptir.

Pekmez. Şeker kamışının arıtılmış şeklidir. Zengin demir bakır magnezyum çinko kalsiyum ve potasyum içerir. Mineraller ve demir bakımından yüksektir. Yüksek oranda fruktoz içerir.

Bal. Arılar tarafından üretilir. Çiçek nektarı doğal basit şekerler ile peteklerden toplanır. İşlenmemiş bal besince zengindir. Detoksta doğal tatlandırıcıdır. Fruktozu en az yarısı içerir.

 

Esmer pirinç şurubu. Esmer pirinç pişirilince salınan enzimlerinde bulunur. Fruktoz asla içermez, arsenik içerebilir ve çok besleyici değildir.