Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Şeker Bağımlılığı Hakkındaki Gerçekler

Şeker detoksu diye bir şey olamaz. Üç hafta detoks gibi tatlı diyeti uygularsanız sadece kilo alırsınız.

Sadece ağız ve mide değil beyin de tatlıya şekere aşırı ihtiyaç duyuyor ve bağımlılık bir noktada başlıyor. Her gün tatlı yemeden duramazlar. Peki bu kişiler şeker bağımlısı mıdır, bu sorunun cevabı karmaşıktır. Şekerden kaçınanlarda da benzer etkiler gözlenebilir.

Beyin hormonlarını ilaçlar gibi etkilerler. Şeker ile uyuşturucu maddelerin aynı olduğu söylenir. Beyin ve vücut karmaşası başlar. Yeme bozukluğu ile şeker dengesizliği görülmeye başlar. Sağlıksız yöntemlerle şekerli gıdalar tüketilir. Planlanandan fazla ve kontrolsüz tüketim başlar.

Düşük kan şekeri durumunda gerginliği azaltmak ve tamamen beyni doyurmak için tatlıya saldırılır. Karbonhidrat da bir şekerdir. Meyve, sebze ve süt ürünlerindeki karbonhidrat basittir sağlıklıdır protein ve lif de içerir. Sofra şekeri, şekerli içecekler ve şuruplarda hele ki tatlılarda kötü şeker vardır.

Enerji kazanmak için glikoza ihtiyaç duyulur. Sağlıklı şekerlere yönelin. Meyveli yulaf ezmesi, kurutulmuş meyveler, meyve püresi, az yağlı ve süt veya yoğurt denenebilir. Protein ve lif tüketmek şeker isteğini bastırır. Yine tatlı krizi geldiğinde dışarı çıkıp 30 dakika yürüyün. Yapay tatlandırıcılar da aynı etkiye sahiptir. esmer şeker kullanılabilir. Günde 6 çay kaşığı kadınlara 9 çay kaşığı erkeklere şeker yetecektir.