Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sedef Hastalığı Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Sedef hastalığı vücutta kırmızı pullu döküntüler şeklinde gelişen bir deri hastalığıdır. Birkaç farklı türü vardır.

Plak şeklinde gelişen sedef en sık görülen türüdür. 10 sedef hastasından 8i bu türdedir. Gümüşümsü beyaz pullar şeklindedir. İltihaplı kabarık kırmızı cilt oluşur. Kaşıntılı ve yanmalıdır. Vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir. Dirsek, diz, kafa derisi ve alt sırt bölgesinde yoğundur. Yıllarca sürebilir. Guttat türünde ise çocuklar ve genç erişkinlerde görülür. %2 civarında görülür. Deride küçük pembe kırmızı lekeler görülür.

Lezyonlar daha incedir. Gövde, üst kol, uyluk ve kafa derisinde görülür. Bademcik gibi üst solunum yolu enfeksiyonu, stres, cilt hasarı ve bazı ilaçlar neden olur.
Çapraz sedef ise koltuk altı kasık meme altı kalça ve cinsel organlarda görülür. Sürtünme ve terlemeyle kötüleşir. Kilolu kişilerde durum zorlaşır. Maya gelişimi neden olabilir.

Pustular sedef acil müdahale gerektirebilir. Ateş titreme mide bulantısı çarpıntı kas zayıflığına neden olabilir. Bazı topikal merhemler, güneşe maruz kalma, gebelik, enfeksiyon, stres ve kimyasallar neden olabilir.
Tırnak sedefi ise eklemleri etkileyen tırnaklarda değişiklik yaratan bir türdür. Çukurlar, acı, tırnak ayrılması, renk değişimine sebep olur. İlaçlar, ışık terapisi, kremler önerilebilir. Tırnakları düzenli olarak kesmek gerekir.