Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sarımsak Yemek, Vajinal Pamukçukları Tedavi Etmiyor

Melbourne Kadın Hastalıkları hastanesinde yapılan araştırmalarda sarımsağın vajinal hastalıklara olan etkileri incelenmiştir.

Vajinal pamukçuk olarak bilinen bu kadınsal rahatsızlığa karşı ağız yoluyla alınan sarımsak besininin etkili ve faydalı olmadığı görülmüştür. Doktora adayı Cathy Watson bulguları kadın hastalıkları ve kadın doğum branşlarında incelemiş ve vajinal candida ya da pamukçuk tedavisinin sürecinde bu araştırmayı yürütmüştür.

Klinik çalışmalar yürütülmüş, ilk ve tamamlayıcı alternatif tedavi yöntemleri üzerinde durulmuştur. 63 kadınla yapılan çalışmada 2 hafta boyunca günde 2 kez ağız yoluyla sarımsak verilmiş 3 kez de tablet veya plasebo şeklinde sarımsak özlü ilaçlar verilmiştir.

Sonuçlar karşılaştırıldığında tablet ve ağız yoluyla alınan sarımsağın vajinal pamukçuk tedavisinde farklı etkilere sahip olduğu görülmüştür. Başka bir deyişle, ağız yoluyla yenilerek tüketilen sarımsağın gözle görülür bir faydası saptanmamıştır. Sarımsağın vajinal pamukçuk tedavisindeki etkileri daha fazla kadınla yapılacak başka araştırmalara ertelense de umut beklenmiyor.

Tamamlayıcı ve alternatif yan tedaviler zaten yeterince popüler ve etkin bir şekilde kullanılmakta. Sarımsak tedavisine aslında gerek bile kalmıyor modern tıp dünyasında. Kamuoyunu bilgilendirmek sağlık uzmanlarının bir görevi. Sarımsağın faydalarının genel olarak kabul edilmesine rağmen uzmanlar vajinal pamukçuk tedavisine bu yöntemi yeterli ve gerekli görmüyor.

Bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyuluyor. Vajinal pamukçuk bir tür mantar enfeksiyonudur ve nöbetler halinde cinsel organda görülür. Kremsi ve beyaz renkte ve yapıda süzülen bir akıntı şeklinde gelebilir. Kaşıntı, akıntı ve tahriş belirtileri görülebilir. Çevresindeki bölgeler genelde şişebilir. Zararsız da olsa rahatsız edici bir durumdur tekrarlaması enfeksiyon açısından risklidir.