Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sakız İle Zayıflama: Sakız Zayıflatır mı?

İnsanlar her zaman bir şeyler çiğneme isteğinde olduğu için sakız çiğnemenin de tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Amerika’da binin üzerinde sakız çeşidi satılmaktadır. Çünkü insanlar strese girdiklerinde ya da aşık olduklarında sakız çiğniyor.

Yunanlılar, Mayalılar ve Amerika’nın yerlileri ilk çiğnenmemiş sakızı ağaç dallarından ya da çam reçinelerinden çiğnemişlerdir. İlk olarak John B. Curtis tarafından 1848 yılında satılmaya başlanan sakız, 2 yıl sonrasında parafin ile tatlandırılarak William Finley Simple tarafından 1869’da patentini almıştır.

Geçmişine şöyle bir göz attığımız sakızın işte faydaları;

Sakız İle Zayıflama: Sakızın Zayıflamaya FaydalarıKilo Kontrolüne Yardımcı Olur:

Sakız, ucuz, pratik ve düşük kalorilidir. Şekerli bir sakız 5-10 kalori kadardır. Ancak şekerli ya da şekersiz sakız atıştırmayı engellemek ve kalori alımını azaltmak için muhteşem bir çözümdür.

İştahı Azaltır:

İştah kontrolünü sağlamaya yardımcıdır. Yapılan araştırmalarda da görülüyor ki öğleden sonraki atıştırma öncesi sakız çiğnemek, açlık ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Öğünde Daha Az Yemeği Sağlar:

Yapılan çalışmalarda akşamüstü ara öğününden önceki üç saatlik bir zaman diliminde bir saat aralıklarla 15 dakika sakız çiğneyen yetişkinler, sakız çiğnemeyenlere göre öğünlerinde 36 kalori daha az yemektedir.

Atıştırma Olarak Seçenek Oluşturuyor:

Sakız çiğnemenin kendisi düşük kalorili olduğu gibi, yüksek kalorili atıştırmalıkların da önüne geçebiliyor. Özellikle, 140 kalorilik 1 ya da 2 parça çikolatalı kurabiye yerine 2 parça 20 kalorilik sakız çiğneyerek 120 kalori kar da olabilirsiniz.

Kalori Harcamanızı Sağlar:

Saatte 11 kalori yaktığı yapılan bir deneyle ortaya çıkmıştır.