Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sağlıklı Yiyin, Fit Kalın Ve İyi Yaşayın

Uzmanlar 50 yaşına kadar bir kişinin bunları yapmasını istiyor ki, 50 yaşından sonra daha az sorunla karşılaşılsın.

İyi beslenin, fit kalın ve iyi yaşayın. Yemeklerde sağlıklı yağları kullanın. Doymuş yağlar kalp ve damar sağlığını tehlikeye atar. Konsantrasyon ve bellek sorunlarına yol açar. Kırmızı et, tereyağı ve doymuş yağlardan kaçının. Keten tohumu yağı, fındık yağı, zeytinyağı ve balık tüketin. Eklemlerinizi koruyun. Çalışan insanların dizlerinde özellikle batık oluşur. Hareketsiz kalmamaya çalışın. Artrit riskini önlemek için egzersiz ve koşuya önem verin.

Cinselliği yeniden keşfedin. İnsanlar olgunlaştıkça seksten daha çok keyif alır. Yaşamınızda sekse özel bir yer verin ve ertelemeyin.
Tuzu azaltın. Yaşlandıkça kan basıncını olumsuz etkileyen tuzu kesmekte fayda var. Ekmek ve hazır paketli gıdalarda da yüksek oranda bulunur.

Yaşlandıkça metabolizma yavaşlar ve kalori yakımı azalır. Akıllıca beslenin. İhtiyacınız olan besinlere yönelin. Renkli meyve ve sebzeler, B12 ve grupları, kemikler için D vitamini tüketin. Şekerli şeylerden tatlılardan uzak durun.

Sosyalleşin. Arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirin. Düşünce ve hafıza problemleri yaşamamak adına hep dinamik olun. Sosyallik kalp hastalıklarından da korur.
Uykunuzu düzene koyun. Gün boyu bitkin hissetmemek için en az 7 saat uyuyun. Alkolü keser, egzersiz yapar ve dengeli beslenirseniz uyuyabilirsiniz. Uykuyu bölen etkenleri mutlaka tedavi ettirin.