Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sağlıklı Seyahat İpuçları: Jetlag Önerileri

Macera dolu uzun süreli uçuş yolculukları bizi yorar. Meşhur jet lag etkisi de saat farkını yaşamak ve sürekli havada vakit geçirmekten ileri gelir. Beden ve ruh farklı yerlerde iken sağlıklı seyahat önerileri ile bu durumdan kurtulmak mümkün.

Seyahatinizden önce saatinizi sıfırlayın. Özellikle uluslar arası yolculuklar öncesinde bedeninizi saatsiz yaşatmaya birkaç gün önceden alıştırın. Saat kullanmayın. Gidilecek yerdeki saat düzenine göre bir iki gün yaşayın.

Sıvı tüketimine dikkat edin. Seyahatten birkaç gün önce sıvı tüketiminizi artırın. Aksi halde yoğun günlerinizde uyuşuk hissedersiniz. Alkol tüketmeyin. Meyve suyu, bitki çayı ve su tüketin.

İlk yemeğinizi sağlıklı bir menüyle oluşturun. Seyahatin geri kalanında daha dinç ve aktif olursunuz. Besleyici yiyecekler seçin. Hatta bir iki kilo alarak bile yolculuğa başlanabilir.

Dışarıda egzersiz yapın. Gün ışığı uyarır ve enerji verir. Kahvaltıdan önce egzersiz ve koşu iyi gelecektir. Yürüyüş de iyi tercihlerdendir. Güneş ışığını almak saat farkını hissettirmeyecek.

Yorgunluğu egzersizle atın. Jet lag durumundan sizi daha çabuk kurtaran egzersize önem verin. Yorgunluğu alır dinçlik ve enerji pompalar. Seyahat sırasındaki diğer rahatsızlıkları da giderir.