Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sağlıklı Diyet Programları

Diyete tedavi amaçlı ihtiyacı olanlar değil de genel diyet planına ihtiyacı olanların listesi şu şekilde olmalıdır. Meyve, sebze ve hububattan gelen karbonhidratlar ve et, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi protein içerikli besinler başta olmak üzere çeşitli besinler tüketin. Hemen hemen yediğiniz tüm gıdalarda vitamin ve mineral bulunmaktadır.

– Her türlü yağ miktarını diyetinizde azaltın. Ortalama olarak günlük %40 oranında yağlardan kalori aldığımız tahmin edilmektedir. Makul olan oran ise %30’dur. Günlük kalorinin %10’a düşmesi gereken ise doymuş yağ tüketimidir. Kolesterol tüketimi de günde 300 ml’den az olmalıdır. Yağ oranı yüksek bir diyet, birçok insan için şişmanlık ve sağlık sorunlarına neden olmaktadır. özellikle risk altında bulunanlar ise ailesinde kalp ve yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerdir.
– Karmaşık karbonhidrat ve lif miktarını diyetinizde arttırın. Çoğu insan karmaşık karbonhidratlardan çok az bir kısmını alma eğilimindedir. Kalorimizin günlük %50-55 oranını karbonhidratlardan alarak, vitamin, mineral ve lif tüketimini arttırırken yağ tüketimini de azaltmamız gerekir. Meyve, sebze ve yeşil yapraklı sebzelerden günde beş öğün yemeye çalışın. Ekmek, baklagiller gibi karmaşık karbonhidratlardan ise günde altı öğün yemeye çalışın. Gıdaların sindirilmesi ve özümsenmesinde lif açısından zengin bir diyet önemli rol oynar.

– Proteini uygun miktarda tüketin. Özellikle hayvansal proteinler olmak üzere diyetimiz çok fazla protein içermektedir.
– Yemeklerinizi hazırlarken masada ilave ettiğiniz tuzun oranını azaltın. Ayrıca sodyum oranı düşük gıdaları tercih edin.
– Alkol tüketiyor ve vazgeçemiyorsanız, günde bir ya da iki kadehe düşürün. Eğer hamileyseniz hiç tüketmeyin.
– Doktorunuz önermediği müddetçe de ek mineral ve vitamin almayın.