Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sağlıklı Diyet İçin Yapılması Gerekenler

Light Ürün Olduğu İçin Bolca Tüketmeyin:

Kullandığınız light ürünlerin kalorisiz olduğunu düşünmeyin. Bu ürünleri fazlasıyla tüketmek sandığınızın aksine kilo almanızı sağlayabilir.

· Beyaz Ekmek Yerine Tam Tahıl Ekmeğini Seçin:

Beyaz ekmekle tam tahıl ekmeği arasında çok fazla kalori miktarı yoktur. Ancak tam tahıl ekmeği beyaz ekmeğe göre daha uzun süre tok tutuyor.

· Düzenli Uyuyun:

Uyku düzenini sağlamak, vücut saatinin düzenli çalışmasını sağlıyor. Bu durum da metabolizma hızının düşme tehlikesini ortadan kaldırıyor. Gün içerisinde mümkün olduğunca uyumayın. Özellikle de tok karnınaysanız uyumanız, metabolizma hızınızın Cidde anlamda düşmesine neden olabilir.

· Kahvaltıyı Kesinlikle Geçmeyin:

Kahvaltı yapılmadan güne başlamak, o günü kaybetmek anlamına gelir. Uyandıktan sonra bir saat içinde yapılan kahvaltı metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar.

· Kahvaltıda Seçimlerinizi Doğru Yapın:

Günün en önemli öğünü kahvaltı olduğu için seçilen yiyeceklere dikkat etmek gerekir.

Ekmek, peynir, salatalık, domates, 4-5 adet zeytin ve de yumurta en sağlıklı kahvaltı öğünüdür. Ancak bal, reçel, kaymak gibi besinler de bu besinlerin aksine uzak durulması gerekenlerdir. Bu besinler fazla enerji vererek kilo vermeyi zorlaştırır.

· Atıştırmalar Yapın:

Eğer gerçekten zayıflamak istiyorsanız hayatınızda atıştırmalar mutlaka yer almalıdır. Burada önemli olan doğru zamanda doğru atıştırmalıkları seçebilmektir. Kek, pasta, şekerli besinler ve çikolata yerine kuru meyve, kuruyemiş, ekmek, peynir, yoğurt, ayran ya da meyve gibi besinleri tercih edin.