Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sağlıklı Bir Hamilelik Geçirmenin Yolları

Bebeğinizi sağlıklı olarak dünyaya getirmek ve rahat bir hamilelik geçirmek istiyorsunuz.

Düzenli bakım, iyi beslenme gibi bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Gebelik sırasında komplikasyon yaşamamak, normal ve sağlıklı bir doğum yapmak için neler yapılmalı?

Beslenme.
Gelişmekte olan bebeğinizin hayatı sizin ellerinizde. Ona hayat vermek için ilk adımı attınız ve beslenmesini sağlamalısınız. Bebeğin beyin ve vücut gelişimi için iyi beslenin. Enerji verir, mutlu eder ve sabah bulantısı , yorgunluk ve diğer hoş olmayan hamilelik belirtilerini en aza indirebilir. Protein, C vitamini , kalsiyum , meyve ve sebze, kepekli tahıllar , demir bakımından zengin gıdalar ve yeterli yağ içeren dengeli bir beslenme gebelikte dokuz ay boyunca anne ve bebeğin sağlığını sağlamak için yardımcı olacaktır. Süt ürünlerinin pastörize olduğundan emin olun. Az pişmiş etten kaçının.

Vitaminler.
Vitamin takviyeleri gebelikte çok önemlidir. Folis asit (folat), B vitamini ve diğer önerilen mineralle vitaminler bebek gelişimini destekler doğum kusurlarını önler.

Egzersiz.
Ilımlı bir egzersiz programı önerilir. 30 dakikalık hafif tempoda aktiviteler iyi gelecektir. Stresi azaltır, dolaşımı artırır, kasları güçlendirir, bebeğe daha fazla oksijen gönderir.

Kötü alışkanlıklar.
Sağlıklı yaşam tarzını benimseyeceksiniz. Alkol, uyuşturucu, sigara ve diğer kötü alışkanlıkları önceden bırakacaksınız. Bunlar, bebek gelişimini önler hatta anne karnında ölmesine neden olur.

Hastalıklar.
Hamilelikte yaşanan grip ve diğer hastalıklar da risklidir. Anne sağlığını da kötü etkileyecektir.