Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sağlıklı Bir Gebeliğin Temel Adımları

Duygusal ve pratik anlamda yakınlarınızın ve eşinizin desteğine ihtiyacınız var.

Gerekirse çekinmeden yardımlarını ve desteklerini isteyin. Doğum eğitmeni ile işbirliği yapabilirsiniz. Doğu hekimi bulun, düzenli kontrollerinizi ona yaptırın ve doğum doktorunuz da o olsun.

Baş dönmesi, bayılma, nefes darlığı, hızlı nabız, mide bulantısı, yürüme sorunları, idrarda ağrı, bulanık görme ve şişkinlik ile ruhsal sorunlarınızı önceden bilin.

İyi beslenin. Gebeliğin sağlıklı yürümesinde etken önemli bir adımdır. Fakat iki kişilik beslenmeyin. Mesela porsiyonlarınızı bir size bir bebeğe diye ikiye katlamayın.

Protein, folat ve demir gibi temel besinlerden tüketin. Yüksek oranda lif alın bol su için ve hareket edin. Mide ekşimesi ve yüksek kan şekerini önlemek adına beş öğün tüketin.

Sık ve az. Günde 30 dk egzersiz hamilelere öneriliyor. Yürüyün, yüzün, bisiklete binin, hafif aerobik yapın. Sırt ağrısı, kabızlık ve sabah bulantılarına spor yapmak iyi gelir.

Kalp ve akciğerler sizin ve bebeğinizin daha iyi gelişir. Kimyasallardan uzak durun. Kilonuzu izleyin ve doktorunuza bildirin. Stresi yaşamınızdan çıkarın.