Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Sağlıklı beslenmek

için ne yapmalı? Sağlıklı beslenmek mi istiyorsunuz? Sağlıklı beslenmek isteyenler için bazı tavsiyelerimiz var.

Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları1.Güne Dengeli ve Değişken Kahvaltılarla Başlayın:

Günün en vazgeçilmez öğünü kahvaltıdır. Uyanır uyanmaz 1 saat içinde kahvaltı yapmak, yeterli, dengeli ve çeşitli bir mönüyle güne başlamanın altın kuralıdır.

Bir gün tam tahıl ekmek ve peynirle kahvaltı ediyorsanız, diğer gün meyveli yulaf karışımı tüketmeniz buradaki en önemli noktadır. Ilık bir bardak limon dilimli su içmek, kahvaltıdan önce metabolizmanızı hızlandıracaktır. Diyetisyenler de pazarları keyif yaparlar. Ancak bunu yapmak için 1 saat fazladan egzersiz yaparlar. Diğer öğünlerde de sebze ve yağsız yoğurt tüketerek kalori miktarını dengede tutarlar.

2.Mevsime Uygun, Metabolizmanızı Mutlu Edecek Besinler Tercih Edin:

Beslenmemin kirlenmesine, giderek yapaylaşan tarım, her sezon her besini bulma imkanı sağlayan teknolojik ziraat neden olabilmektedir. Hangi meyve sebzenin hangi mevsimde olduğunu unuttuğumuz bir dönemdeyiz. O nedenle bu hususa çok dikkat edin. Değişen iklim, fiziksel aktivite, kilo ve enerji alımına göre metabolizma değişir. Bu sebepten dolayı her mevsim geçişi beden faaliyetlerini zenginleştirecek bir mönü planı oluşturmalısınız.

3.Etiket Okuma Alışkanlığı Edinerek Doğru Alışveriş Yapın:

Sağlıklı beslenip, mutfağınızı doğru besinlerle doldurursanız riskleri azaltmış olursunuz. Tokken yani doğru zamanda ve günlük mahsul satan ve hijyen kurallarına uyan yani doğru kaynaktan alışveriş yapmalısınız. Etiket okumasını bilmek ise en önemli alışveriş kuralıdır.

Malzemeler listesinde en başta bulunan besin maddesi en çok içeren olduğundan etiket okurken en çok bu kısma dikkat etmeniz gerekmektedir.

4.Su İçme Alışkanlığı Edinin:

Su, hayatın en önemli besin kaynağıdır. Bu nedenle suyu sevmeme gibi bir lüksümüz yoktur. Düzenli olarak her gün su için. Çünkü su depolanmaz. Başka alternatifleri su yerine koymayın. Mevsimsel değişikliklere bakarak yeteri miktarda su tüketin.

5.Düzenli Olarak Egzersiz Yapın:

Haftanın 4 günü ya da her gün spor yapın. Ritimsiz egzersizle nabzı şaşırtıp, yağ yakımını hızlandırmak önemli bir noktadır. İlk olarak ısınıp daha sonra yürüyün, hafif ritimde koşun, kısa bir sürede hızlı koşun ve tekrar ritmi düşürün. Arada hoplayıp, zıplayabilir, şınav çekebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme konulu tüm yazılarımız