Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sağlık Ve Zayıflamak İçin Su İçin

Günde gereken ortalamayı yakalayın ve 2 litreye yakın su için. Kolay zayıflamanın püf noktası burada..

Su olmadan, insan vücudunun yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi mümkün değildir.Vücudumuzun %55-%75 ‘lik kısmı sudan oluşur ve su, bağışıklık sisteminin çalışabilmesi için de gereklidir. Günlük içeceğimiz 2 litre su, zayıflamaya yardımcı olurken vücutta enerji oluşumunu da artırarak zinde ve dinç kalmamızı sağlar. Diğer yandan, cildimizin nemliliğini ve elastikiyetini sürdürmesine yardımcı olur; susuz kalan bir cilt kurur ve pul pul dökülür. Su aynı zamanda selülitleri önlemede de önemli yol oynar.Aç karnına içeceğimiz ılık su, vücudumuzu toksik maddelerden arındırır ve metabolizmamızın daha düzenli çalışmasını sağlar.

 

Hamilelik döneminde de düzenli su tüketimi bebek ve annenin sağlığı için oldukça gereklidir.Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının sürekli olarak yenilenebilmesi için annenin yeterli miktarda su tüketmesi gerekir. Aksi takdirde bebeğin hayatı tehlikeye girebilir.

 

Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için de posa tüketimi ile birlikte gündeen az 2 litre su içilmelidir. Tüketilen posa, suyla birleşerek bağırsakların çalışmasını hızlandırır ve vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur.

 

Su Tüketimi Nasıl Artırılabilir?

 

Öncelikle suyun yaşamımız için “olmazsa olmaz” olduğunu zihnimize yerleştirmemiz gerekir. Vücudumuz kendiliğinden suyu depolayamadığı için, dışarıdan sıvı alımımızı mutlaka artırmalıyız. Su içmek zor geliyorsa, bunu yavaş yavaş ve kademeli olarak artırmalıyız.Örneğin günde 4 bardak su içiyorsak, ertesi gün 6 bardak ve diğer gün 8 bardak su içmek gibi.

 

Bir diğer yöntem de suyumuzu aromatikbaharatlar veya meyvelerle tatlandırmak olabilir. Böylece hem baharatlar ile meyvelerin faydalarından yararlanabilir, hem de su tüketimini artırabiliriz. Örneğin, içerisine 2 kabuk tarçın,3-4 adet çilek,limon ve taze nane koyacağımız 1 litre su, ödem atmayı sağlamasının yanı sıra, metabolizmamızı hızlandıracaktır. Bu tarifi farklı meyvelerle ve aromatik baharatlarla da deneyebiliriz.

 

Su ve faydalarından uzak kalmadığımız sağlıklı günler dileklerimle…