Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Sağlığınız İçin En İyi Ve En Kötü Meyve Suları

Kim bir bardak buz gibi lezzetli bir meyve suyunu sevmez? Renkli, tatlı ve canlandırıcı etkisi vardır. Diyetisyenler uyarıyor. Vitamin almak için ideal meyve suları hangileri?

En iyi seçim: Sebze suyu. Sağlıklı beslenme için güçlü meyve sularının başında sebze suyu geliyor. Domates suyu likopen içerir ve prostat kanseri riskini oldukça azaltır. Pancar suyu kan basıncını azaltır tansiyona iyi gelir. Etli sebze suyu açlık kontrolünü sağlar. Lif deposudur tok tutar. Meyve suyundan daha az şeker içerir. Düşük tuz oranlı sebzeleri seçin ve az kalorili olarak rahatça tüketin.

Kötü seçim: kokteyller. Meyve suyu aromalı içkilerden uzak durun. Gerçek su ve meyveyi az oranda içerir. Ana maddeleri yüksek dozda fruktoz mısır şurubudur su ve şeker yüklüdür. Kalorisi çok besin değeri düşüktür. Obezite ve sağlık sorunlarına yol açar. Diyabete davetiye verir.
İyi seçimlerden biri de, katkı maddesiz ilavesiz sıkma meyve suyudur. Vitamin ve antioksidan değeri yüksektir. Pek çok hastalıkla mücadele eder. Şeker ve kalorisi yüksektir aşırıya kaçılmamalıdır. Saf elma suyunda bir gofret kadar şeker vardır. Ama meyve suyu tercih edilmelidir.

İyi seçim: Nar suyu. Günde bir bardak tüketilmelidir. Şeker ve kalori içerse de antioksidan doludur. Beyin işlevlerine iyi gelir beyni korur kanseri önler. Prostat kanserini önler.
Kızılcık suyu, bağışıklık sistemini korur güçlendirir. C vitamini deposudur. Şekersiz tüketildiğinde idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmaya yardımcıdır.
Yaban mersini suyu. Beyne ve bellek sorunlarına karşı bire birdir. Öğrenmeyi güçlendirir.

Acai berry, böğürtlen, çilek ve ahududu ve kızılcık suyu antioksidan deposudur.
Vişne suyu, antioksidan ve iltihap gidericidir. Kas ağrılarını ve yorgunluğu giderir.
Kırmızı üzüm suyu, antioksidan, Flavanoitler ve resveratrol içerir. Cilde ve kalbe iyi gelir. Taze üsüm de yenilebilir.

Erik suyu, kabızlığa iyi gelir. Lif, müshil, antioksidan, demir ve potasyum içerir.
Portakal suyu, C vitamini içerir bağışıklığı korur. D vitamini ve kalsiyum içerir, kemikleri besler. Antioksidan içerir ve daha az kalori içerir.
Çocukların özellikle meyve suyu tüketmesi önemlidir. Su ilaveli olarak da tüketilebilir.