Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Saçlara Zarar Vermeden Nasıl Şapka Takılır?

Saçlarımız kirliyse dağınıksa ya da havalar kötüyse veya şıklık olsun diye şapka takabiliriz.

Peki saçımızı dökmeden kırmadan zarar vermeden nasıl şapka takabiliriz? Kadınların merak ettiği güzellik alışkanlıklarından biri de budur ve cevabı işte şimdi sizlerle.

Stil ifadesi olan şapka kullanımı saçlara kimi zaman zarar verebilir. Aksilikleri önlemek, saçlarda elektriklenmeyi engellemek gerekir. Soğuk günlerde sıcacık bereler kurtarıcıdır. Saç uzunluğunuz ne olursa olsun berenizi dikkatlice giyin ve çıkarın. Şık da olun. Saç dalgalarınızı bozmadan yavaşça saçlarınızı içine alın ve şık dokunuşla işinizi bitirin.

Düz fönün ardından dalgaları korumak adına nemli besleyici saç yağı uygulayın. Saçın tamamen kuru olduğundan emin olun. Kuru olmayan saça şapka takmak saçı bozar. Perçemleri isterseniz bir tutam yan tarafa çıkarın. Şapkayı çıkarırken bereyi ters döndürerek saçı bozmadan alın. Kökleri ve hacmini koruyun.

Tüylü şapkalar da risklidir. Yüzünüzü çevreleyecek şekilde ayna karşısında şapkanızı tam oturtun. Nemli saça pürüzsüzleştirici stil serum uygulayın. Nemlenen saçları havalı fönle kurutun. Doğal dokusunu koruyarak ensede at kuyruğu yapın. Kanatlarını açarak bol bir kalıpta şapkanızı giyin.

Gevşek bereler ise dalgaları rahatça salmanızı ve saçların bozulmamasını sağlar. Saçınızı kurutun incecik kıvırtın şekillendirici ürünü sürüp parmaklarınızla şekillendirin ve berenizi takın. Şapkayı çıkarırken saçınızı silkeleyin dalgalar daha güzel ortaya çıkar.