Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Saçkıran Olduğunu Nasıl Anlarız-Bitkisel Saçkıran Tedavisi

Saçkıran çok yaygın olarak görülebilen bir saç derisi mantar enfeksiyonudur. Saçkıran oluşumunu başlatan mantar cinsi ayak parmaklarında, tırnaklarda ve deride farklı enfeksiyonlara neden olduğu gibi saç derisinde de görülebilmektedir. Bazı kişilerde saç kıran nadiren yoğun stres neticesinde herhangi bir hastalık yapıcı mantar, mikrop olmaksızın da görülebilmektedir. Saç derisinde görülen saçkıran cinsi saçların dökülmesi ve deride bazı bölgelerin kel kalması ile daha çabuk fark edilebilmektedir.

Saçkıran Belirtileri Nelerdir?

saçkıran nedenleri ve tedavi yolları

saçkıran nedenleri ve tedavi yolları

Saçkıran hastalığının ilk belirtisi kırmızı ve pullu bir cilttir. Yumru olarak başlayan bu kızarıklıklar tatlı bir kaşıntı hissi ile devam eder ve bir süre sonra oldukça rahatsızlık verir. Saçkıran çıktığı yere göre farklılıklar da gösterebilir. Ayak parmaklarında çıkan saçkıranda deride döküntü ile parmaklar arasında yamalı bir görüntüyle karşılaşılabilir. Daha sonraki safhalarda ise bu görüntü yerini pullu kırmızı lekelere bırakır. Tırnak mantarına dönüşen saçkıranda tırnaklar kalınlaşır, tırnak katmanları soyulmaya başlar ve tırnaklar daha kolay kırılır. Aynı zamanda tırnak rengi sarımsı bir renge dönüşür.

Saçkıran saç derisinde oluştuğunda öncelikle sivilceye benzer küçük yaralar olarak başlar. Deride kızarıklıklar ve pullu lekeler görülür. Saçların bir kısmı dökülebilir. Eğer tedavi olunmaz ise saç derisinin başka yerlerine atlayan mantar nedeniyle saç dökülmesi yaşanan alanlar genişleyebilir, hastalık tüm saç derisine yayılabilir. Çok ileri safhalarda saçkıran sakallara, bıyıklara ve kaşlara sıçrayabilir.

Saçkıran Hemen Yayılır Mı?

Saçkıranın vücutta yayılması türüne göre değişiklik göstermektedir. Saçkıranın oluşmasına neden olan 2 farklı mantar çeşidi vardır. Bu nedenle saçkıran erkek ve dişi saçkıran olmak üzere iki çeşittir. Dişi saçkıran erkek saçkırana göre çok daha hızlı yayılır. Erkek saçkıranda iz kalma görülmezken dişide mantardan etkilenen yerlerde izler kalabilir.

Saçkıran Kimlerde Görülür? 

Saçkıran herkeste görülebilir. Herhangi bir hastalığı olan kişiler ile çocuk ve ergenlik çağındaki gençlerde daha sık rastlanabilir. Bunun nedeni vücut direncinin düşük olmasıdır. Ayrıca çok zayıf ya da stresli kişilerde de sıkça görülebilmektedir.

Saç kıran Bulaşıcı Mıdır?

Her mantar hastalığı gibi saçkıran da bulaşıcıdır. Bu yüzden saçkıran hastalığı olan kişiler ile temasta dikkatli olunması gerekir. Özellikle saçkıranın olduğu bölgeye temas edilmesiyle hastalık çok daha kolay bulaşabilir. Hastaya ait tırnak makası, tarak, şapka, ayakkabı, çorap ve toka gibi kişisel eşyalar kullanılmamalıdır. Ayrıca saçkıran hayvanlardan da geçebilmektedir.

Saçkıran Nasıl Önlenir?

Saçkırandan korunmak için öncelikle bulaşma riskine karşı önlem almak gerekir. Çevrede saçkıran hastalığı geçiren varsa o kişilere ait kişisel eşyaları kullanmamalıdır. Kolay bulaşan ve hızlı yayılan bir hastalık olduğu için hijyen oldukça önemlidir. Örneğin ortak kullanım alanları bulunan spor salonlarında soyunma odasında ve duşlarda galoş kullanılabilir. Saçkıran evcil hayvanlardan da bulaşabildiği için temas ettikten sonra sık sık eller yıkanmalıdır.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçkıran tedavisine saçkıran oluşan bölgedeki saçların kesilmesiyle başlanır, bölgenin hava alması sağlanır. Saçlar ise haftada en az 2 kere yıkanmalıdır.

Saçkıranın kesin bir tedavi yöntemi olmasa da dermatologların verdiği ilaçlar ile yayılan mantar rahatsızlığı durdurulabilir. Gözle muayenenin dışında pullu lekelerden ufak bir deri parçası örneği alınarak da tanı konulabilir. Saçkıran tanısı konulduktan sonra doktorlar antifungal bir ilaç tavsiye eder. Pullu lekeler üzerine sürülen merhem ya da kremler ile genelde hastalık durdurulur. Eğer krem, merhem ve antifungal ilaçlar da saçkıranın oluşumunu engelleyemezse o zaman PUVA adı verilen ışık tedavisi yöntemi uygulanabilir.

Saçkırana Doğal ve Bitkisel Çözümler Nelerdir?

  • Soğan saçkıran tedavisi için en iyi bitkisel çözümdür. Bir tane orta boy soğan mikserden geçirilerek bir tülbentin içine konur. Süzerek soğanın suyu alınır ve mantar enfeksiyonun oluştuğu, saçkıran çıkan bölgeye sürülür. Uygulamadan sonra bölgeyi yıkamamalısınız.
  • Aynı şekilde tütün yaprağı da mantar enfeksiyonlarını tedavide kullanılır. Birkaç adet taze tütün yaprağı alınarak mikserden geçirilir. Ve yine bir tülbent yardımıyla taze tütün yapraklarının suyu çıkartılır. Alınan tütün suyu saçkıran oluşan bölgeye sürülür.
  • Eğer dilersiniz sarımsağı mikserden geçirmeden de kullanabilirsiniz. Sarımsağı ikiye böldükten sonra tuza batırın. Saçkıran çıkan bölgeye hafifçe bastırarak sürtün. Yuvarlak ve biraz da sert hareketler ile soğan suyu ve tuzun deriye işlemesini sağlayın. Dilerseniz sarımsağı mantarın çıktığı bölgeye bir bez yardımı ile bağlayarak bekletebilirsiniz.
  • Sirke ruhu saçkıran hastalığı için kullanılan bir başka bitkisel yöntemdir. Sirke ruhu saçkıran olan bölgeye uygulanır ve bu uygulamaya 2 ila 3 gün arasında devam edilir. Sonrasında ise 3 ila 4 gün boyunca cilt dinlenmeye bırakılır. Bu sürecin sonunda kabuk bağlayan cilt yıkanır ve yara olan bölgeye zeytinyağı ya da vazelin sürülerek nemlendirilir. Oluşan kabuklar birkaç gün içerisinde düşecektir. Uygulamayı yaparken eldiven takmaya ve sadece mantar enfeksiyonu bulunan bölgelere sürmeye özen gösterilmelidir.
  • Ardıç ve zırnık bitkisi katran ve vazelin ile karıştırılarak saçkıran oluşan bölgeye sürülebilir. Akşam uyguladığınız takdirde sabah saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
  • Bir avuç kepek 1 tencere suya konularak kaynatılır. Kaynadıktan 5 dakika sonra bir kaba alınan su süzülür. Kepekli suyun içerisine taze sıkılmış limon suyu eklenerek bu su ile saçlar yıkanır.
  • Kuru soğan da saçkıran için kullanılan doğal bir yöntemdir. Bir kahve fincanı kadar yeni sıkılmış soğan suyunun içerisine 2 tatlı kaşığı zeytinyağı konup iyice karıştırılır. Bu karışım saçkıran çıkan bölgelere sürülür.
  • Ceviz deri için yararlı bir bitki olarak bilinir. Saçkıran hastalığında bitkisel tedavi için de kullanılan ceviz kül ile birlikte uygulanır. 7 adet ceviz içi ufalanarak toz haline getirilir. Toz cevize; bir tutam kadar ezilmiş mazı, 2 çay kaşığı toz çam sakızı, eritilmiş zift, eritilmiş balmumu ve yarım çay bardağı zeytinyağı eklenir ve yoğurulur. Uygulamada öncelikle saç küllü su ile yıkanır. Ardından saçkıranlı bölgelere yoğrulan karışım sürülür.
  • Bir tutam ak kızıl ağaç yaprağı mikserde toz haline getirilip tülbent yardımı ile suyu çıkarılır. Çıkarılan su saçkıranlı bölgeye sürülür.
  • 1 litre su içerisine toz haline getirilen 1 avuç defne tohumu atılıp lapa olana kadar kaynatılır. Ardından yapılan lapa hastalığın oluştuğu bölgelere uygulanır.

 

Eğer vücudunuzun herhangi bir yerinde kızarıklar, kaşıntılar ve pullu lekeler ile karşılaşırsanız ya da saçlarınızın bir kısmının tutam şeklinde döküldüğünü ve saç derinizde o bölgenin kel kaldığını fark ederseniz vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Bitkisel yöntemler doktorunuzun verdiği tedavi sürecini hızlandıracak ve saçkıran hastalığının daha hızlı tedavi edilmesini sağlayacaktır.